چکیده وبگاه های نجومی-فضایی ایران

وبلاگی متعلق به مديران وبگاه های مختلف فضايي-نجومي ایران

رصدخانه تابش كيهاني «البرز» در سياهچال بوروكراسي!

 

 

طرح رصدخانه تابش كيهاني «البرز» كه با هدف توسعه تحقيقات بنيادي نجوم در ايران از سوي گروهي از اساتيد و پژوهشگران برجسته اخترفيزيك كشور دنبال مي‌شود، حدود 10 سال است كه در گير و دار مسايل بوروكراسي و عدم اختصاص زمين مناسب براي ساخت متوقف مانده است.

 

 

دكتر محمود بهمن آبادي، عضو هيات علمي دانشگاه صنعتي شريف و از مجريان طرح در گفت‌وگو با خبرنگار «علمي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين رابطه اظهار داشت: طرح راه اندازي اين رصد خانه از سال 1371 آغاز شد و پس از بررسي‌هاي مختلف در مناطق نزديك تهران قرار شد در يكي از كوه‌هاي شمال غرب تهران، در ارتفاع 2600 متري از سطح دريا تاسيس شود. نمونه كوچكي از اين رصدخانه از چند سال قبل در پشت بام دانشكده فيزيك دانشگاه صنعتي شريف ساخته شده كه به مجموعه‌اي از آشكارسازهاي پرتوهاي كيهاني مجهز است و داده‌هاي توليدي آن در تحقيقات بنيادي نجومي استفاده مي‌شود.

وي درباره كاركردهاي علمي رصدخانه‌هاي تابش كيهاني گفت: پرتوهاي كيهاني - علي‌رغم نامشان كه به نظر مي‌رسد پرتو باشند - ذرات پر انرژي بارداري نظير الكترون، پروتون و هسته‌هاي اتمي ديگر تا آهن هستند كه از خارج جو به زمين مي‌رسند. اين ذرات از منابع مختلفي از جمله خورشيد، ستارگان معمولي، ابرنواخترها، ستاره‌هاي نوتروني يا دوتايي‌ها گسيل مي‌شوند. در تحقيقات نجوم، پرتوهاي كيهاني با تجزيه و تحليل داده‌هاي به دست آمده از اين ذرات و با توجه به مولفه‌هايي نظير اختلاف زماني عبور آنها از آشكار سازهاي مجاور، اطلاعات ارزشمندي درباره ماهيت اين ذرات از نظر نوع، انرژي و جهت گسيل آنها در كره‌ سماوي به دست مي‌آيد. اين اطلاعات ما را با فعل و انفعالات مختلف كيهاني آشنا مي‌كند.

عضو هيات علمي دانشگاه صنعتي شريف خاطرنشان كرد: علي رغم آمادگي علمي و فني براي احداث رصدخانه در ابتداي اجراي پروژه به دليل اختلافاتي كه در زمينه اراضي اختصاص يافته به رصدخانه وجود داشت متوقف مانده بود، كه پس از رفع آنها هم اكنون در كميسيون رياست جمهوري تحت بررسي نهايي مي‌باشد.

وي تصريح كرد: اين پروژه حداقل به 20 هكتار فضاي باز نياز دارد كه بتوان ده‌ها دستگاه آشكار ساز (دتكتور) را در فواصل متناوب 10 متري نصب و از برآيند داده هاي آنها در اتاق مركزي رصد خانه براي تحقيقات نجومي مربوطه استفاده كرد. در آغاز پروژه پس از گزينش بعضي زمين‌ها در ارتفاعات مختلف و در فواصل مختلف از تهران، در کيلومتر 17 جاده کرج بالاي شهرک دانشگاه صنعتي شريف در ارتفاع 2600 متري از سطح دريا زمين مناسبي از نظر دسترسي آسان‌، امكان داشتن برق و داشتن جاده براي رفتن به ارتفاعات زياد انتخاب و از همان سال، براي شروع كار، پيش‌نمونه رصدخانه براي بررسي و تحقيقات اوليه براي ثبت داده‌هاي پرتوهاي كيهاني و پرتوهاي گاما راه‌اندازي شد؛ ولي مشكل اوليه در راه‌اندازي رصد خانه، ادعاي تملك سازمان جنگل‌باني و مراتع بر اين اراضي‌ و مخالفت با احداث رصدخانه در آن به دليل نگراني از تبعات احداث اين مجموعه بر اكوسيستم منطقه بود؛ حال آن كه رصدخانه هيچ اختلال قابل توجهي در محل ايجاد نمي‌كرد.

عضو هيات علمي دانشكده فيزيك دانشگاه صنعتي شريف با ابراز اميدواري به اين كه مشكل تملك اراضي مورد نياز رصدخانه با مساعدت رياست جمهوري حل شود اظهار كرد: در حال حاضر روند پيگيري اين طرح به وزارت علوم رسيده و ظاهرا از طرف رياست جمهوري استعلامي از وزارت علوم خواسته شده كه مختصات محل به آنها داده شود كه وارد كميسيوني شده و تصميم نهايي گرفته شود.

دكتر بهمن آبادي با بيان اين كه بعد از ارائه كروكي دقيق مكان ايجاد رصدخانه، مسايلي چون بودجه مطرح شده است، عنوان كرد: در حال حاضر در مرحله‌اي قرار گرفته ايم كه وزارت علوم گفته آيا شما بودجه براي انجام چنين پروژه اي داريد؟ كه در مقابل به آنها گفته شده كه انجام اين طرح متعلق به وزارت علوم،‌ تحقيقات و فن‌آوري و سپس متعلق به دانشگاه است و دانشگاه بايد چنين كاري را براي ما انجام دهد، البته دانشگاه نيز قول مساعدت را داده، اما اين كه تا چه اندازه عملي شود، مشخص نيست، بنابراين اجراي پروژه به نوعي معلق است.

عضو هيات علمي دانشكده فيزيك دانشگاه صنعتي شريف ادامه داد: البته تا حدي درخواست‌هاي بخش‌هاي مختلف دولتي و استعلام‌هاي مختلف آنها به‌جا و به حق است، چون بالاخره اين افراد مي‌خواهند بدانند كه در اصل چه كاري قرار است انجام ‌شود. اما اين مسايل به قدري كند پيش مي‌رود كه واقعا نمي‌دانم چرا يك واگذاري بايد هشت، 9 سال به طول بيانجامد.

وي در خصوص بودجه اوليه‌ مورد نياز براي ايجاد رصدخانه به ايسنا گفت: براساس برآوردي كه حدود هشت سال پيش و در ابتداي كار انجام شد، مبلغي معادل يك ميليارد تومان براي احداث رصدخانه به شكل ايده‌آل در نظر گرفته شد كه در حال حاضر مبلغ مناسبي نيست. در همان زمان مقرر شده بود كه دانشگاه از طريق سازمان برنامه و بودجه - سابق - بودجه اي را به مجلس پيشنهاد داده و تصويب شود كه آن نيز به دليل عدم واگذاري زمين مسكوت ماند.

عضوهيات علمي دانشگاه صنعتي شريف در ادامه اضافه كرد: رصدخانه تابش كيهاني يك كار بنيادي علمي است و براي انجام اين نوع كارها قطعا وزارت علوم بايد پيگير و حمايتگر باشد.

دكتر بهمن آبادي با بيان اين كه امكانات انساني فراتر از امكانات ابزاري كارساز است، اذعان كرد: من شك ندارم كه توانايي انساني ما بسيار بالاست و اگر از اين نيروها استفاده شود، مي‌توان كار علمي مناسبي انجام داد و باعث رشد شد و در صورت وجود امكانات، مركزي در سطح پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي (IPM) تاسيس مي‌شود.

وي درباره سطح علمي اين پروژه بيان كرد: طبيعتا امكانات ما از نظر ابزار ضعيف‌تر از كشورهايي است كه در راس اين كار قرار دارند، اما فكر مي‌كنم كه از ديگر كشورها عقب نيستيم، چرا كه ايده‌هاي خوبي در اين زمينه وجود دارد، اما اين را هم بايد در نظر گرفت كه ابزار نيز بخشي از كار است و سعي شده كه ابزارها را نيز ارتقاء دهيم و يا ابزار جديدي را تهيه كنيم چه از نظر ساخت داخلي و چه ابزارهايي كه از خارج از كشور بايد فراهم شوند.

عضو هيات علمي دانشكده فيزيك دانشگاه صنعتي شريف در پايان با ابراز تاسف از پراكنده بودن اساتيد متخصص در اين حوزه‌، عنوان كرد: تمامي كساني كه در اين حوزه‌ فعاليت مي‌كنند، در حال حاضر در دانشگاههاي مختلف داخل كشورمشغول به كاربوده و اگر امكاناتي فراهم شود كه آنها جذب شوند، مي‌توان همكاري خوبي را در ارتباط با اين پروژه انجام داده و از اين پراكنده كاري‌ها جلوگيري كرد و فكر مي‌كنم ايجاد رصدخانه سبب مي‌شود كه كارهاي علمي بسياري در اين حوزه انجام و از پراكندگي متخصصان جلوگيري شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 17 اردیبهشت1388ساعت 12:19  توسط نسترن سهرابی  | 

گزارش تصویری افتتاحیه سال جهانی نجوم در پاریس

گزارش تصویری افتتاحیه سال جهانی نجوم در پاریس

افتتاحیه سال جهانی نجوم
پاریس - مقر یونسکو

عکس ها : بابک امین تفرشی
تمام عکسها دارای کپی رایت عکاس است

+ نوشته شده در  سه شنبه 4 فروردین1388ساعت 19:0  توسط نسترن سهرابی  | 

آسمان در آخرین ماه از سال 1387

 

آسمان شب در اسفندماه سال 1387
آخرین ماه سال 1387 هجری شمسی


وضعیت رصد سیارات در اسفندماه


شما رصدگران و عکاسان زیبایی های آسمان شب می توانید در آخرین ماه از سال از مهارت خود استفاده کنید و سیاره ناهید نگین درخشان آسمان را که دراین ماه همراه با غروب آفتاب غروب می کند به سرعت پیدا کنید و مشاهده کنید
همچنین سیاره سرخ ، مریخ در اسفندماه در بین الطلوعین طلوع می کند و سیاره مشتری غول منظومه شمسی نیز با طلوع آفتاب طلوع می کند و اینبار هم فرصت کمی برای رصد این سیاره دیدنی در این ماه دارید
سیاره زحل نیز ارباب حلقه های منظومه شمسی مان دراین ماه در بین الطوعین غروب می کند

ستاره های کلیدی در اسفند 1387


دراین ماه صورت های فلکی ثور و جبار و مثلث زمستانی درساعت 10 شب و درافق غرب بتدریج غروب می کنند
ستاره های کاستور و پولوکس هنوز به خوبی آشکارند و عیوق درافق بالای سمت شمال غرب درخشان است . ستاره ی قلب الاسد یعنی درخشانترین ستاره ازصورت فلکی اسد یا شیر حدود ساعت10 شب درافق بالا به خوبی پیداست. دراین ماه هفت ستاره آشنای ستاره شناسان یعنی ستاره های دب اکبر را به خوبی می توان دید. درافق شرقی آسمان هم سماک اعزل و سماک رامح ، که خبر از بهار می دهند ، حضور دارند

 

منبع : starrysky.ir

   

+ نوشته شده در  یکشنبه 4 اسفند1387ساعت 11:35  توسط نسترن سهرابی  | 

اخترشناسان كره جنوبي يك منظومه سياره‌يي را كشف كرده‌اند كه دو خورشيد دارد.


اخترشناسان كره جنوبي يك منظومه سياره‌يي را كشف كرده‌اند كه دو خورشيد دارد.

 «لي جا ــ وو» و «كيم سئونگ ــ‌ ري» دو محقق موسسه علوم فضايي و نجومي كره با همكاري كيم چون ــ هوري ــ پژوهشگر دانشگاه ملي چونگ بوك در اين كشور موفق شده‌اند اين منظومه دو خورشيدي را شناسايي كنند.

آنها اين منظومه را HW Vir نامگذاري كرده و اظهار داشتند كه از ابتداي تولدش دو ستاره داشته است.

پژوهشگران كره‌يي تاكيد كردند: منظومه HW Vir بر خلاف ساير منظومه‌هاي سياره‌يي عمل مي‌كند كه در آنها خورشيد دوم اغلب تحت كشش نيروي جاذبه قرار مي‌گيرد.

براساس گزارش اين كشف تازه كه در مجله «اخترشناسي» به چاپ رسيده است، منظومه HW Vir حدود 59 ميليارد سال نوري از زمين فاصله دارد.

+ نوشته شده در  دوشنبه 21 بهمن1387ساعت 16:27  توسط نسترن سهرابی  | 

ماهواره ملی امید

 

ماهواره ملي «اميد» پس از پرتاب موفقيت‌آميز به فضا و قرار گرفتن در مدار زمين تا ساعت 11 روز چهارشنبه 16 بهمن، 23 بار به دور زمين گردش كرده است.

 در 23 بار گردش به دور زمين سه نوبت از فضاي كشورمان عبور كرد كه توسط ايستگاه‌هاي زميني رصد و اطلاعات مورد نظر مبادله شد.

ماهواره‌ ملي «اميد» در مدار بيضوي با حضيض 250 كيلومتري و اوج حدود 500 كيلومتري در فضا قرار دارد.

نخستين ماهواره ملي جمهوري اسلامي ايران با نام «اميد» شامگاه دوشنبه در شب ولادت با سعادت حضرت امام موسي كاظم(ع) و در خجسته ايام دهه فجر انقلاب اسلامي با موفقيت به فضا پرتاب شد.

ماهواره ملي اميد كه از نوع ماهواره‌هاي سبك است، با هدف برقراري ارتباطات متقابل ماهواره و ايستگاه زميني، تعيين مشخصات مداري و انجام تله متري مشخصات زير سامانه‌ها در مدار زمين قرار داده شده است، ماهواره اميد هر 24 ساعت 14 بار به دور زمين مي‌چرخد و در هر دور توسط ايستگاه‌هاي زميني دورسنجي و بردسنجي كنترل و هدايت مي‌شود.

ماهواره ملي اميد با دو باند فركانسي و هشت آنتن، اطلاعاتي را به زمين ارسال و از زمين دريافت مي‌كند.

تمام قطعات و اجزا اين ماهواره و ماهواره‌بر ـ كه از تكنولوژي بسيار بالايي برخوردار است ـ توسط متخصصان افتخارآفرين صنايع هوافضاي كشور طراحي و توليد شده است.

ماهواره اميد در بهمن ماه سال گذشته با حضور رييس‌جمهور رونمايي و ماهواره‌بر سفير 1 در خردادماه سال جاري با حضور رييس جمهور به صورت آزمايشي با موفقيت پرتاب شد.

 

qlkgpxhit91sh2yes1e1.jpg

منبع خبر : ایسنا

+ نوشته شده در  چهارشنبه 16 بهمن1387ساعت 15:52  توسط نسترن سهرابی  | 

هرکجاهستم باشم آسمان مال من است...

 

 


"هرکجا هستم باشم، آسمان مال من است سهراب سپهری، شاعر معاصر ایرانی"


دبیرخانه جهانی سال جهانی نجوم نام پروژه صلح ستارگان را در فهرست پروژه های ویژه خود جای داد تا این پروژه

از

 این پس با حمایت رسمی سال جهانی نجوم کار خود را ادامه دهد قابل ذکر است پیش از این پروژه شب یوری و انجمن نجوم ایران

 رسماً از این پروژه حمایت کرده بودند

 


پروژه ویژه صلح ستارگان، پروژه‌ای جهانی است که قصد دارد با برگزاری شبهای رصدی مشترک و همزمان در دو سوی مرزهای آبی و خاکی کشورهای سراسر جهان نشان دهد که آسمان بدون مرز پلی است میان تمدنها و فرهنگها و ملتها و برای تمامی فرهنگها، ملتها و نژادها یکسان است. برگزارکنندگان پروژه صلح ستارگان، گروههای فعال نجوم آماتوری در سراسر جهان هستند که داوطلبانه به پروژه صلح ستارگان پیوسته‌اند

در سال جهانی نجوم، دو گونه پروژه جهانی اجرا می‌شود، نخست پروژههای بنیادی که از طرف اتحادیه بین‌المللی نجوم و یونسکو معرفی و اجرا شده‌اند و پس از اتمام سال جهانی نجوم مورد ارزیابی قرار می‌گیرند تا میزان اثر بخشی این پروژه‌ها مشخص گردد. اما دسته‌ای دیگر از پروژه‌های جهانی به نام پروژههای ویژه، پروژههایی هستند که حداقل .یکی از اهداف سال جهانی نجوم را در برمی‌گیرند و دربرگیری جهانی دارند

سال جهانی نجوم تاکنون 11 پروژه بنیادی و 7 پروژه ویژه را در فهرست فعالیتهای سال جهانی نجوم، سال 2009، قرار داده بود، که با اعلام رسمی کمیته برگزاری سال جهانی .نجوم با افزوده شدن پروژه صلح ستارگان به مجموعه پروژه‌های ویژه، تعداد این پروژه‌ها به عدد 8 رسید

پروژه صلح ستارگان می‌کوشد تا با همکاری با دیگر پروژه‌های سال جهانی نجوم به اثربخشی این سال بیافزاید. هفته پیش پروژه صلح ستارگان و شب یوری با هم همکار شدند تا بتوانند با درآمیزی زیباهای آسمان و شگفتی‌های سفر به فضا با کمک گروههای همکار خود در سراسر جهان، گامی مشترک در جهت تاثیرگذاری سال جهانی نجوم و درک .شگفتی فضا برای عموم مردم بردارند

پروژه صلح ستارگان، پروژه‌ای است که سازمان مردم نهاد صلح آسمانی و انجمن نجوم ایران با همکاری یکدیگر سازماندهی می‌کنند. انجمن نجوم ایران عامل برگزاری سال جهانی نجوم در ایران است. تاکنون 10 گروه نجومی از 9 کشور جهان برای برگزاری این پروژه اعلام آمادگی کردند. لازم به ذکر است، پروژه صلح ستارگان در آغاز سال جهانی نجوم با .برگزاری رصد عمومی مشترکی در دو سوی آبهای خلیج فارس در جزیره قشم ایران و شهر دبی امارات متحده فعالیت خود را رسماً آغاز کرد

گروه برگزارکننده صلح ستارگان، مشتاقانه از تمامی گروههای فعال نجومی در سراسر جهان می خواهد که برای برگزاری این پروژه در حوالی مرزهای آبی، خاکی آزاد و خاکی غیرآزاد به گروه صلح ستارگان بپیوندند، تا با کمک یکدیگر بتوانیم دوستی و آرامش را با درک شگفتی‌های آسمان برای مردم به ارمغان بیاوریم

 

منبع : Astronomy.ir

+ نوشته شده در  سه شنبه 8 بهمن1387ساعت 15:36  توسط نسترن سهرابی  | 

آسمان زمستان در نواحی مختف ایران

 

آسمان زمستان در نواحی مختلف ایران 

با افتتاح قسمتی جدید دروبلاگ رصدگران و عاشقان زیبایی های آسمان شب ماهانه وضعیت سیارات

و ستارگان کلیدی و ... و در اول هرفصل می توانید شاهد وضعیت آسمان و صورهای فلکی آن  درکل نواحی ایران خواهید بود

به امید روزی که همه به آسمان شب بنگرند

 

 

 

 آسمان زمستان شمال غربی:

در افق پایین آسمان شمال غربی ، صورت های فلکی آخر تابستان و پاییز دراین ایام در حال غروب هستند. دب اصغر یا خرس کوچک تقربیاً به حالت عمود ، به ستاره قطبی

آویزان است.این ستاره درانتهای دسته صورت فلکی  دب اصغر است. ستاره دنب یعنی آلفای دجاجه ، دقیقاً بالای افق است. چهارگوش بزرگ متعلق به

 صورت فلکی اسب بالدار درسمت غرب، باستاره های آندرومدا به طرف بالا می رود. بین اسب بالدار و ستاره قطب شمال ، صورت فلکی های قیفاووس یا پادشاه ، و

 ذات الکرسی یا ملکه قرار دارد. دربالای  آندرومدا نزدیک به سرسو برساووش ، قهرمان حضور دارد.راه شیری به طرف بالا از صورت فلکی های

 دجاجه ، ذات الکرسی ، برساووش و ممسک العنان (ارابه ران) می گذرد و سپس به .طرف شمال شرقی یعنی صورت های فلکی زمستان می رود

 

آسمان زمستان شمال شرقی :

در افق پایین آسمان شمال شرقی ، دب اکبر (بخشی از صورت فلکی خرس بزرگ) به صورت مستقیم بر روی دسته خود ایستاده است. دوستاره ای که درانتهای قسمت آبگردان (UMa آلفا و بتای)  هستند  

   به عنوان ستاره های راهنما شناخته شده اند و به سمت ستاره  قطبی(آلفایUMi )  .یا ستاره شمال اطصورت فلکی  دب اصغر نشانه می روند

ستاره قطبی نشان دهنده قطب شمال سماوی است. یعنی مکان برخورد محور جنوب به شمال زمین کره سماوی درفضا. اسد یا شیر و ستاره ی درخشان

  آن یعنی آلفا به نام قلب الاسد ، دقیقاً ازسمت شرق طلوع می کند. دربالای اسد صورت فلکی کم فروغ سرطان یا خرچنگ وجود دارد. درقسمت خیلی بالا

ستاره شعرای شامی(آلفای CMi )

که گاهی ستاره سگ کوچک صورت فلکی کلب اصغر خوانده می شود و ستاره کاستور (آلفایGem)

 از دو پیکر یا جوزا وجود دارد و پلوکس (بتای Gem)

 

 

آسمان زمستان جنوب شرقی:

صورت فلکی جبار یا شکارچی درآسمان جنوب شرقی دراین ایام خودنمایی می کند. سه ستاره روشن و سفید هم تراز ، کمربند جبار را تشکیل می دهند. اگر خط اتصال دهنده این سه ستاره را به سمت غرب ادامه می دهیم به محدوده ای می رسد که ستاره سرخ رنگ دبران (آلفای ثور) یا چشم گاو در آن مکان حضور دارد و درنزدیکی آن هم خوشه پروین مشاهده می شود. اگر همین خط را به طرف شرق ادامه دهیم به درخشانترین ستاره آسمان یعنی ستاره شعرای یمانی ( شباهنگ) و یا ستاره سگ (آلفای کلب اکبر) می رسد. درشانه شرقی جبار ستاره ابرغول سرخ رنگ ابط الجوزا (آلفای جبار) قرار دارد. ستاره درخشان زانوی غربی ، ستاره ای غول سفید - آبی  به نام رجل الجبار  (بتای جبار) است. خطی که رجل را به کمربند جبار و ابط الجوزا وصل می کند ، اگر به سمت شمال ادامه یابد ، دقیقاً دربالای صورت فلکی جوزا به دوستاره ی درخشان به نام های کاستور (آلفای جوزا) و پولوکس (بتای جوزا) می رسد. بین جوزا و شعرای یمانی ستاره درخشان شعرای شامی یعنی ستاره آلفای کلب اصغر یا سگ کوچک واقع می شود. دربالای جبار و درسمت شرق ريال عیوق واقع است که ستاره آلفا ازصورت فلکی .ارابه ران یا ممسک العنان است

 

آسمان زمستان جنوب غربی :

دراین زمان ستاره های جنوب غربی آسمان کم هستند. صورت های کم فروغ اما وسیع حوت یا ماهی ، قیطس یا نهنگ دریایی و نهر یا رودخانه ، قسمت اعظم آسمان غربی . جنوب غربی را می پوشانند. باعث تعجب است که نامگذاری این بخش از آسمان با نام های باستانی مخلوقات دریایی همراه بوده و اسامی "آب" یا "دریا" همچنان به یادگار مانده است. درافق بالا درسمت 

شکل قلایص ، چهره آن را"v"جنوب ، جنوب غربی ، صورت فلکی ثور یا گاو حضور دارد که ستاره درخشان آن دبران (آلفای ثور) به رنگ نارنجی ، چشم گاو را می سازد و خوشه تشکیل می دهد. دربالای سمت جنوب غربی، خوشه جذاب پروین درهمین صورت فلکی است. تقریباض دربالای سر ، یکی از درخشنده ترین ستاره های آسمان یعنی عیوق یا ستاره ی .آلفای ممسک العنان یا ارابه ران ف واقع شده است

 

نویسنده : نسترن سهرابی

منبع :www.starrysky.ir

+ نوشته شده در  جمعه 4 بهمن1387ساعت 1:41  توسط نسترن سهرابی  | 

آسمان بهمن ماه1387

 

 

آسمان زیبای شب در بهمن ماه سال 1387

وضعیت سیارات در این ماه :

سیاره زهره نگین درخشان منظومه ی شمسی مان در این از ساعتی پس از غروب خورشید در آسمان مشاهده می شود

مریخ نیز این ماه دربین الطلوعین قرار گرفته است

مشتری غول منظومه شمسی در بهمن ماه امسال به آسمان صبگاهی منتقل شده است و رصدگران و علاقه مندان باید سحرگاه به دیدار این سیاره ی دیدنی بروند

و بالاخره زحل ارباب حلقه ها نیز در این ماه از ابتدای شب تا طلوع آفتاب فرصت بسیاری را برای دیدار با علاقه مندان و عکاسان و شکارچی های زیبایی های آسمان شب گذاشته است

 

گرفتگی ها

در این ماه نیز یک خورشید گرفتگی حلقوی مهمان آسمان روز است که در اندونزی قابل دیدن است

این گرفتگی در 7بهمن (09. jan. 26)

قابل رویت می باشد

 

ستاره های کلیدی

دراین ماه مثلث زمستانی شامل ستاره های شعرای یمانی ، شعرای شامی و ابط الجوزاء هنوز هم درآسمان شامگاهی باشکوه

    خاص خود جلوه می کنند.دیگرستارگانی که آماده دیدار

هستند عبارتنداز رجل الجبار درصورت فلکی جبار ، دبران با الدبران درصورت فلکی ثور که هردو دربخش جنوب غربی قرار دارند. ستاره های

 کاستور و پلوکس که ستارگان توأمان  جوزا را تشکیل می دهند درساعت 10 شب در آسمان  بالای کاملاً بالا آمده اند. درهمین موقع ، ستاره نارنجی

رنگ سماک رامح از افق شرقی کم کم خودنمایی می کند .

 نویسنده : نسترن سهرابی

منبع :www.starrysky.ir

 

 

+ نوشته شده در  جمعه 4 بهمن1387ساعت 1:18  توسط نسترن سهرابی  | 

عکس هایی دیدنی از ماه

 

عکس هایی که در تاریخ ۱۲.۱۱.۲۰۰۸

گرفته شده است


یک شب مانده به زمانی که ماه به نزدیک ترین فاصله به زمین میرسد

همه ی عکس ها توسط  نسترن سهرابی از اهواز گرفته شده است

برای بزرگ شدن عکس ها بر روی آن ها کلیک کنید

xuwqkk36in9keehar1cb.jpg

 

0n3euae12fuyyyzb8ygj.jpg

 

qssby7qbxv7fj5d0cbst.jpg

 

krldq0zkw52xx68io9ku.jpg

+ نوشته شده در  پنجشنبه 5 دی1387ساعت 11:25  توسط نسترن سهرابی  | 

آسمان اولین ماه از زمستان

اولین ماه از آخرین فصل سال فرا می رسد
و اما  دوباره می رویم به سوی دیداری دیگر و وداع با آسمان سال 1387
با این امید که در این چندماهی که زیبایی آسمان را برایتان معرفی کرده ام استفاده کرده باشید

M13
وضعیت سیارات در دی ماه

دراین ماه ناهید وضعیت بسیار مناسبی درافق دارد و شما رصدگران و علاقه مندان به تماشای این سیاره می توانید با ابزاری مناسب به دنبال این سیاره درافق اوایل شب
بگردید و به راحتی می توانید این سیاره را پیدا کنید

مریخ در این در بین الطلوعین قرار گرفته است

و متاسفانه مشتری غول منظومه ی ما نیز در اوایل شب غروب می کند و رصدگران و عکاسان و علاقه مندان به این سیاره زیبا و بزرگ باید به سرعت ابزار خود را آماده کنند و به دیدار با این سیاره بروند شما می توانید در دقایق اولیه بعد از غروب خورشید این سیاره را رصد کنید

و بالاخره ارباب حلقه ها فرصت مناسبی را نیز برای رصد و دیدار برای ما فراهم آورده است این سیاره بسیار دیدنی و زیبا از قبل از نیمه شب تاهنگام سحر درآسمان خودنمایی می کند

بارش های شهابی


یکی از پرشهاب ترین رگبارهای شهابی درطول سال بارش شهابی
معروف به نطاق (کوادرانت) است که در حدود نیمه های دی ماه به اوج می رسد یعنی در شبهای 13 و 14 دیماه این پدیده به چندساعتی طول می کشد و در ساعت حدود100 شهاب نورافشانی می کنند اما هرسال تغییراتی جزئی در تعداد و نورافشانی این شهاب ها بوجود می آید.
نقطه نورباران این رگبار درقسمت شمالی صورت فلکی عوا(گاو چران) در نزدیکی دسته آبگردان دب اکبر است. نام این بارش شهابی برگرفته از کوادراتر مورالیز است. منشا این رگبار تا سال های اخیر هنوز مشخص نشده بود اما به تازگی ستاره شناسان بر این عقیده هستند که دنباله دار ماخهولتس که درسال1986 کشف شد منشا آن است و این دنباله دار هر5 سال یکبار به دور خورشید می گردد

 

صورت فلکی عوا

+ نوشته شده در  چهارشنبه 4 دی1387ساعت 14:4  توسط نسترن سهرابی  | 

معمای نور فرابنفش در ونوس حل شد

 

 

دانشمندان پس از مدتها تحقیق و بررسی معمای نور فرابنفش در سیاره ناهید را حل كردند.

 


 این تحقیقات از سال 2006 توسط كاوشگر فضایی «ونوس اكسپرس» روی نزدیكترین سیاره همسایه زمین آغاز شده‌اند.

مجله علمی نیچر در گزارشی در این باره آورده است كه یكی از بی‌شمار اسرار این همسایه زمینی پس از مطالعات دقیق كشف شد.

وجود منافذ مشخص و قابل رویت در میان ابرهای ناهیدی كه در طول موجهای نور فرابنفش تاریك به نظر می‌رسند، از مدتها پیش ذهن دانشمندان را به خود مشغول كرده بود و به یك معمای فضایی تبدیل شده بود.

اما به تازگی دانشمندان دریافته‌اند كه این نقاط ذرات جامد یا قطرات مایعی هستند كه از اعماق اتمسفر ناهید حركت كرده و به مناطق بالایی ابرهای این سیاره منتقل می‌شوند.

با این حال دانشمندان هنوز نمی‌دانند كه این ذرات از چه مواد یا تركیباتی ساخته شده‌اند .

این تركیبات در میان ابرهای ضعیفی از اسید سولفوریك و دی اكسید سولفور هستند.

اطلاعات آژانس فضایی اروپا (esa) نیز نشان داشته است كه نواحی‌ در نزدیكی استوای ناهید وجود دارند كه دمای آنها بسیار بالا است

 

 

 

منبع :univers today

+ نوشته شده در  دوشنبه 18 آذر1387ساعت 17:49  توسط نسترن سهرابی  | 

مثلثی زیبا که دیدار با ناهید و برجیس در کنار تک قمر زمین به همراه دارد

 

مثلثی زیبا که
دیدار با ناهید و برجیس در کنار تک قمر زمین به همراه دارد


شامگاه دوشنبه این هفته شما رصدگران و عکاسان آسمان زیبای شب می توانید مثلثی را

از سه جرمی که راس های آن قرار دارند که شامل ماه و ناهید و مشتری غول پیکر مشاهده کنید


ماه در دوشنبه شب با درصد روشنایی 15 و قدر زهره 4- می باشد حدود دو درجه نيز با غول منظومه خورشيد

 سياره برجيس، جدايي زاويه‌يي دارد و اين در حالي است كه ماه در فاصله‌ 402 هزار و ناهيد در فاصله 150 ميليون

 و برجيس در فاصله 867 ميليون كيلومتري زمين هستند

این پدیده درسراسر ایران و جهان باچشم غیرمسلح قابل دیدن است

 

آسمانتان پرستاره

نویسنده :نسترن سهرابی

منبع:

www.starrysky.ir

+ نوشته شده در  شنبه 9 آذر1387ساعت 15:33  توسط نسترن سهرابی  | 

ماموریتی جدید از NASA در مشتری

 

سازمان فضايي آمريكا (ناسا) از آغاز يك ماموريت جديد و عميق اكتشافي براي كاوش بيشتر در سياره مشتري خبر داد.

 سازمان فضايي آمريكا (ناسا) روز گذشته راه‌اندازي اين پروژه جديد تحقيقاتي را رسما اعلام كرد.

ناسا اعلام كرد كه اين ماموريت، نخستين ماموريتي است كه طي آن يك فضاپيما در يك مدار قطبي مرتفع اطراف اين سياره غول پيكر مستقر مي‌شود تا روي مباحثي چون شكل‌گيري ، تكامل و ساختار آن به تحقيق و پژوهش بپردازد.

به گفته اخترشناسان مشتري در زير پوشش ابري انبوه خود از اسراري درباره پروسه‌هاي اساسي و شرايطي محافظت مي‌كند.

به گفته يك پژوهشگر اصلي انستيتو تحقيقاتي سوات وست، مشتري نمونه اي از سياره‌هاي غول پيكر در منظومه شمسي است و در گذشته خيلي دور يعني در مراحل اوليه پيدايش منظومه شمسي شكل گرفته و گفته مي‌شود كه بيشترين مواد بر جاي مانده پس از شكل‌گيري اين منظومه را در خود جاي داده است.

اين فضاپيماي تحقيقاتي جديد قرار است در اوت سال 2011 پرتاب شود و در سال 2016 نيز به مشتري برسد.

همچنين اين كاوشگر قرار است ، تقريبا طي يك سال 35 بار در مدار مشتري بچرخد.

گفتني است كه در اين ماموريت براي اولين بار يك فضاپيماي انرژي خورشيدي به چنين مسافت دوري از خورشيد فرستاده مي‌شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 7 آذر1387ساعت 15:30  توسط نسترن سهرابی  | 

آسمان آذرماه 1387

 


وضع سیارات در آبان ماه:

زهره: دراین ماه از اوایل شب منتظر رصدگران ،عکاسان و عاشقان زیبایی های آسمان است.

مریخ: بهرام در آذر ماه فرصت زیادی برای دیدار نگذاشته و در سحرگاه طلوع می کند و رصدگران سریعاً تا قبل از طلوع خورشید باید این سیاره را ببینند.

مشتری: بزرگترین سیاره منظومه شمسی در ابتدای شب غروب می کند و از بهرام وضعیت بدتری دارد اما خاطرات بسیاری برای عکاسان به جا می گذارد پس به دیدارش میرویم

وبالاخره : ارباب حلقه ها، زحل از نیمه شب تاصبح درآسمان خودنمایی می کند و زیبایی های فرش نگین دوخته ی آسمان شب را چند برابر می کند.

تابلو های راهنمای پاییز
رفته رفته با غروب مثلث تابستانی در غرب، چهار گوش مربوط به اسب بالدار به صحنه می آید. این چهار گوش در ساعت 10 شب نیمه دوم مهرماه در آسمان به بالای سر و در 8 شب در نیمه دوم آبان ماه یا 6 شب آذر ماه به فراز سر می رسد.
چهار گوش اسب بالدار، کلید مناسبی برای یافتن سایر ستارگان و صور فلکی مجاور در این فصل از سال است. در قسمت شمالی شما می توانید ذات الکرسی و قیفاوسی و در سمت راست این صورت فلکی می توانید حمل و حوت که با امتدادش می توانید خوشه پروین را رصد کنید. و در سمت چپ این چهارگوش می توانید نسر طایر را که روشنایی آن نسبت به ستارگان بخش غربی بیشتر است، مشاهده کنید.
 

ستاره های کلیدی:
خوشه مه آلود پروین، درساعت ۱۰ شب در اواسط این ماه دقیقاً درسمت جنوب ، قرار میگیرد.دربالای آن برساووش پهلو به پهلوی ذات الکرسی دبلیو (w) شکل و ارابه ران حضور دارد. اگر خوشه پروین را ادامه دهیم به گروه (v) شکل قلایص می رسیم که الدبران گلگون دریک نوک آن قرار گرفته است. جبار درحالی که سگش اورا تعقیب می کند. رفته رفته از جنوب شرقی به همراه سماک رامح و شعرای یمانی بالا می آید.بین جبار و ستاره قطبی، عیوق، برق زنان در راه است. درجبهه شرقی و درافق بالا، کاستور و پولوکس یعنی دوقلوهای جوزا جای گرفته اند.در زیرآنها در افق شرقی سر صورت شیربالا می آید.درجنوب غربی چهارگوش اسب بالدار دریک گوشه، شکلی الماس گونه می سازد.نسر واقع با درنگ درافق شمال شرقی برای ناظران بالای عرض جغرافیایی ۴۵ درجه ظاهرمی شود.

 

 آسمانتان پرستاره

نویسنده: نسترن سهرابی

منبع:www.starrysky.ir

+ نوشته شده در  پنجشنبه 30 آبان1387ساعت 20:42  توسط نسترن سهرابی  | 

اختفا ماه و خوشه پروین

 

رصدی زیبا و دیدنی

در غروب ۵شنبه این هفته

خوشه پروین با تک قمر زمین به دیدار هم می روند. ستارگان خوشه پروین درپشت ماه پنهان می شوند.این اختفا برای تمامی ایرانیان در سراسر کشور قابل مشاهده است

 

 
در این روز خورشید در ساعت 16 و 58 دقیقه غروب خواهد کرد و در همین زمان، ماه در افق شرقی و ارتفاع 1.5 درجه ای قرار خواهد داشت. فاز ماه نیز 99.7 درصد و تقریباً 10 ساعت از زمان ماه کامل گذشته است. اما اگر یک ساعت بعد به افق شرقی نگاهی بیندازید می توانید خوشه پروین را در پایین ماه مشاهده کنید که طلوع کرده است. در ساعت 22 و 30 دقیقه دوباره به رصد ماه بپردازید. در این زمان ماه به نزدیکی ستاره مایا از قدر 3.8 خواهد رسید. به دلیل نور زیاد ماه نیاز به ابزار مناسب رصدی در این رصد بسیار ضروری است. این اختفا در ساعت 22 و 28 دقیقه و 41 ثانیه به وقت ایران آغاز خواهد شد. برای رصد پایان اختفا می بایست تا ساعت 23 و 33 دقیقه و 44 ثانیه به انتظار بنشینید تا شاهد خروج این ستاره از پشت ماه باشید.البته این زمان ها برای مرکز ایران است و برای دیگر مناطق کمی اختلاف دارد.
 
اختفای خوشه پروین شامگاه روز پنجشنبه 23 آبانماه 1387 
 

آسمانتان پرستاره

منبع:آسمان شب ایران

+ نوشته شده در  دوشنبه 20 آبان1387ساعت 14:50  توسط نسترن سهرابی  | 

مسنجر به تحقیقات دوباره برروی عطارد می پردازد

 

مسنجرباتحقیقاتش عطارد مرده را زنده می کند

دانشمندان آژانس فضايي ناسا مي‌گويند هر چند سياره عطارد امروز به لحاظ زمين شناختي يك سياره مرده

 به نظر مي‌رسد، اما روزگاري سياره‌اي فعال با فوران‌هاي .آتشفشاني بوده است
 اطلاعات به دست آمده در روز ششم اكتبر از كاوشگر فضايي مسنجر كه در سفر اخير تحقيقاتي

خود از نزديكترين فاصله عطارد عبور كرده است، داده‌هاي دهه 1970 مبني بر نقش‌ فعال آتشفشان‌ها در تاريخچه حيات عطارد را تاييد مي‌كند


تصاويري كه اخيرا از سوي مسنجر مخابره شده نشان دهنده جريان عظيم و عميق گدازه‌هاي آتشفشاني بر سطح اين سياره است


اين تركيبات شامل گدازه‌هاي سخت شده تا عمق بيش يك مايلي است كه قطر يك دهانه آتشفشاني 60 مايلي را پر كرده است


دانشمندان مي‌گويند اين فضاپيماي كاوشگر همچنين يك پشته چروك خورده را شناسايي كرده

 كه يك قطعه طويل زمين شناختي با حدود دو هزار فوت ارتفاع است كه ظاهرا در اثر انقباض پوسته اين سياره در جريان سرد شدن شكل گرفته است

به گفته دانشمندانMIT 
 اين ارتفاع تقريبا دو برابر بلندي‌هاي كشف شده قبلي بر سطح سياره مريخ است  


مسنجر كه تاكنون دو بار وارد مدار عطارد شده بار ديگر در سال 2011 وارد مدار اين سياره خواهد شد


 

 

 منبع :وسایت ناسا

+ نوشته شده در  یکشنبه 12 آبان1387ساعت 22:37  توسط نسترن سهرابی  | 

کشف دوکمربندسیارکی درمنظومه ی همسایه ما

 

مشاهدات تازه با تلسكوپ فضايي اسپيتزر متعلق به آژانس فضايي آمريكا (ناسا) نشان مي‌دهد كه نزديكترين منظومه سياره‌اي به منظومه شمسي ما داراي دو كمربند سياركي است.

تصویری ازتلسکوپ اسپیتزر

ناسا اعلام كرد: ستاره مركز اين منظومه موسوم به «اپسيلون اريداني» جوانتر، كمي سردتر و اندكي كوچكتر از خورشيد است.

از ابتدا اخترشناسان از وجود دو سياره احتمالي در منظومه و در سطح گسترده‌تر يك حلقه خارجي از دنباله‌دارهاي يخي خبر دادند كه شبيه به كمربند كوئيپر در منظومه ما هستند.

اختر شناسان اسپيتزر هم اكنون مي‌گويند اين منظومه همسايه همچنين داراي دو كمربند سياركي است كه يكي تقريبا در همان نقطه كمربند منظومه شمسي و ديگري بين كمربند اول و حلقه دنباله دار واقع شده است.

به گفته اخترشناسان مهمترين تفاوت بين اين منظومه و منظومه ما وجود حلقه اضافه از مواد سازنده سياره‌يي است.

+ نوشته شده در  سه شنبه 7 آبان1387ساعت 14:22  توسط نسترن سهرابی  | 

آسمان در آبان ماه برای ما

 

  

آسمان در هشتمین ماه از امسال

بازهم مانند ماه های گذشته باهم به بررسی وضعیت سیارات منظومه شمسی و ستاره های کلیدی در آسمان شب و

 بارش های شهابی که دراین ماه آسمان شب را برایمان نورباران می کنند، می پردازیم

اکنون شما رصدگران و عکاسان آسمان شب وضعیت سیارات را در این ماه می توانند مشاهده کنند

زهره روشن ترین سیاره ی منظومه شمسی در آبان ماه از ابتدای شب برای رصدگران درآسمان خود نمایی می کند

مریخ ، سیاره سرخ همچنان همانند ماه گذشته در بین الغروبین است

غول سیارات ، مشتری نیز ازهم اکنون که آخرین روزهای مهرماه است در آسمان ابتدای شب مشاهده می شود

و میتواند زیباترین عکس هارا برای رصدگران و عکاسان به همراه داشته باشد

وبالاخره زحل ارباب حلقه ها در این ماه پس ازگذشت چندساعت از نیمه شب درآسمان پدیدار می شود

 

ستاره های کلیدی:

راه شیری در بالای سر قوس زده و از میان ذات الکرسی و بدساوش می گذرد. مثلث تابستانی لا بی میلی آسمان غرب را ترک می کند، اما چهارگوش اسب بالدار هنوز هم بر فراز افق جنوب غربی قرار دارد. دقیقا در سمت جنوب، در مکان تهی، صورت های حوت، قیطس ونهر، بدون ستاره های آنچنان آشکار، بجز ستاره قدر یکم آخرالنهر، که در بالای افق 30 درجه شمالی دزدانه نگاه می کند، قرار گرفته اند. الدبران، چشم سرخ گاو و عیوق، در ناحیه جنوب شرقی حضور دارند و جوزا و جبار آن دو را تعقیب می کنند که این خود، نشان نزدیک شدن زمستان است. 

 

بارش شهابی مهرماه

در آبان ماه دو رگبار شهابی قابل رصدند: رگبارهای ثور و اسد. رگبار ثور تا چند روز قبل و بعد از 12 آبان ماه روی می دهد که به مدت 1 ساعت می توان حداقل 10 شهاب را مشاهده کرد. شهاب های ثور حاصل باقی مانده های دنباله اِنکه است که کوتاه ترین دوره گردش به دور خورشید، یعنی 3.3 سال دارد.شهاب های ثور روشن و کم سرعت اند. رگبار شهاب اسد نامنظم و غیر قابل پیش بینی هستند. نقطه نور باران آن در نزدیکی ستاره گاما اسد است و اوج آن در حدود 26 آبان رخ می دهد. شهاب های رگبار اسد از نظر سرعت، تیر شهاب را تداعی می کنندو ممکن است در پایان راه خود شعله ور شوند و بعضی از آن ها به زمین هم برسند. از آنجا که صورت فلکی اسد دیر طلوع می کند، لذا علاقه مندان باید از نیمه شب به بعد منظر آن باشند. رگبار شهابی اسد حاصل عبور دنباله دار تیمپل-توتل است که دوره ای معادل 33 دارد.

 

شما می توانید برای مشاهده ی نقشه ی آسمان و جای گیری دقیق سیارات و ستارگان به ادامه ی مطلب مراجعه کنید

 

آسمانتان پرستاره

نسترن سهرابی


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 29 مهر1387ساعت 16:57  توسط نسترن سهرابی  | 

یک لکه ی جدید خورشیدی پیدا شد

 

 

 یک لکه ی جدید خورشیدی پیدا شد

يك چرخه جديد متعلق به چرخه خورشيدي ۲۴ در لبه شمال شرقي خورشيد پديدار شده است.

 لكه خورشيدي ۱۰۰۵ داراي دو هسته تاريك نمو كننده سريع است كه اين هسته ها از زمين نيز وسيع تر مي‌باشند.

 

اين ميدان‌هاي مغنايسي حاصل از فعاليت‌هاي جديد خورشيد خطري را براي سيستم هاي زمين(مخابراتي و الكتريكي) نخواهد داشت. 

براي سومين بار در طول هفته هاي متمادي است كه يك چرخه جديد از لكه خورشيدي بعد از دوره قابل توجه از خورشيد كه مدت زيادي بدون لكه بود پديد مي آيد. 

به نوشته نجوم، آهنگ سرعت فراوري اين چرخه جديد از لكه خورشيدي نشانه‌ دلگرم كننده اي است كه در صورتي كه فعاليت‌هاي خورشيدي در سطح پايين باقي بماند .چرخه لكه‌هاي خورشيدي به طور نرمال بيشتر و يا كمتر پديد آيد

 

نویسنده : نسترن سهرابی

منبع : space.com

+ نوشته شده در  سه شنبه 23 مهر1387ساعت 16:17  توسط نسترن سهرابی  | 

هفته فضا در ایران خبری نیست!!!

هفته فضا در ایران. اما خبری نیست!!!

هفته جهاني فضا كه در سال‌هاي اخير به عنوان فرصتي مغتنم براي آشنايي مسوولان، مردم و خصوصا جوانان با اهميت و جذابيت‌هاي فن‌آوري‌هاي راهبردي فضايي، همگام با كشورهاي مختلف جهان با مراسم و برنامه‌هاي متنوع در ايران گرامي داشته مي‌شد، امسال با كم توجهي سازمان‌هاي مسوول ذي ربط مواجه شده است.

 

 مجمع عمومي سازمان ملل متحد، به دليل اهميت روزافزون فضا و فن‌آوري فضايي، در دسامبر سال ۱۹۹۹ طي تصويب قطعنامه‌اي روزهاي چهارم تا دهم اكتبر مصادف با ۱۳ تا ۱۹ مهرماه را هفته جهاني فضا ناميد.

دليل تعيين اين تاريخ، بزرگداشت دو نقطه عطف در حوزه دسترسي به فضاست: چهارم اكتبر ۱۹۵۷، اولين ماهواره ساخت بشر (اسپوتنيک۱) به فضا پرتاب و به‌ اين ترتيب دروازه‌هاي فضا به روي ذهن كنجكاو بشر گشوده شد؛ ۱۰ اكتبر ۱۹۶۷، قوانين مربوط به فعاليت كشورها در حوزه كشف و بهره‌برداري صلح‌آميز از فضاي ماوراي جو از جمله ماه و ساير اجرام آسماني امضا شد.

شعار امسال هفته جهاني فضا، گوياي آرزوي ديرينه بشر در كشف اسرار بي‌شمار محيط بي‌انتهاي پيرامون خود است. «كاوش در گيتي» نه تنها ذهن دانشمندان و محققان علوم فضايي، بلكه فعالان ساير شاخه‌هاي علوم و فن‌آوري را به ‌خود مشغول كرده است.

 

مراسم هفته جهاني فضا در سال‌هاي اخير با توجه به پيگيري‌هاي مناسب سازمان فضايي ايران(ايسا) به صورتي باشكوه و گسترده برگزار مي‌شد به طوري كه براي برگزاري هر چه بهتر آن به‌ دليل تقارن ماه مبارك رمضان با هفته جهاني فضا، همگام با ساير كشورهاي اسلامي، مراسم ويژه اين هفته با تاخيري يك ماهه در آبان‌ماه برگزار مي‌شد.

امسال با توجه به امكان بزرگداشت اين هفته همزمان با تمام كشورهاي جهان و همچنين گسترش فعاليت‌ها و برنامه‌هاي فضايي كشور خصوصا پرتاب موفقيت‌آميز ماهواره‌بر سفير اميد پيش‌بيني مي‌شد كه برنامه‌هاي بزرگداشت اين هفته با شكوهي مضاعف و گستردگي دو چندان برگزار شود و همان طور كه مسوولان سازمان فضايي ايران در مطلب كوتاهي كه به مناسبت اين هفته در سايت سازمان قرار داده‌اند، از هفته جهاني فضا كه از آن به عنوان«بزرگترين رويداد مردمي زمين درباره فضا» ياد كرده‌اند به عنوان فرصتي براي اطلاع‌رساني دستاوردها و فعاليت‌هاي فضايي به مردم استفاده شود.

در شرايطي كه هر ساله از مدت‌ها قبل از آغاز اين هفته، برنامه‌ها و مراسم مختلفي با هماهنگي و مشاركت وزارتخانه‌ها و سازمان‌هاي مختلف به اين مناسب تدارك ديده شده و هر يك از روزهاي اين هفته با عنواني خاص به يكي از جنبه‌هاي كاربردي فن‌اوري فضا اختصاص مي‌يافت و در آغازين روز هفته جهاني فضا هم برنامه ويژه افتتاحيه با حضور وزير ارتباطات، مسوولان، اساتيد و متخصصان اين حوزه از سوي سازمان فضايي و وزارت ارتباطات و فن‌اوري اطلاعات برگزار مي‌شد، امسال خبري از اين قبيل برنامه‌ها نيست.

تنها برنامه عمده سازمان فضايي ايران تا روز دوشنبه، افتتاح كارگاه سه روزه «ايجاد راهكارهاي منطقه‌يي فضايي براي مديريت بلايا و واكنش سريع» با حمايت و هماهنگي دفتر امور فضاي ماوراي جو سازمان ملل متحد و حضور و سخنراني نماينده اين دفتر بوده كه مصادف با هفته جهاني بلاياي طبيعي و با هدف همگرايي و هماهنگي بيشتر در بين كشورهاي منطقه براي مقابله با بلاياي طبيعي و كاهش تلفات و خسارات آنها برگزار مي‌شود.

در وب سايت سازمان فضايي ايران نيز به جاي فهرست بلندبالايي كه هر ساله از برنامه‌هاي مختلف اين هفته قيد مي‌شد از برگزاري برنامه ايران‌گردي با هدف آشنايي عموم مردم با فضا، مسابقه مقاله نويسي و نقاشي، پخش فيلم‌هاي سينمايي فضايي از سيماي جمهوري اسلامي ايران و … و نهايتاً مراسم اختتاميه‌اي با عنوان جنگ فضا به عنوان برنامه‌هاي سازمان در هفته جهاني فضا ياد شده است.

پژوهشگاه هوافضا وابسته به وزارت علوم نيز به رسم همه ساله، روز سه‌شنبه ۱۶ مهرماه مراسمي را با حضور متخصصان، صاحبنظران و علاقمندان به هوافضا در محل پژوهشگاه برگزار مي‌كند.

مهندس رضا تقي پور، رييس سازمان فضايي ايران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ايسنا با بيان اين كه اين سازمان صرفا مسووليت هماهنگي برنامه‌هاي اين هفته را برعهده دارد درباره برنامه‌هاي اين سازمان براي بزرگداشت هفته فضا به نواختن زنگ فضا در مدارس در روز شنبه و اعزام گروه‌هاي سيار براي اطلاع‌رساني و فرهنگ‌سازي در زمينه فن‌آوري فضايي به استان‌هاي مختلف كشور، برگزاري كارگاه «ايجاد راهكارهاي منطقه‌يي فضايي براي مديريت بلايا و واكنش سريع» و مراسم روز سه شنبه پژوهشگاه هوافضا و برنامه انجمن نجوم اشاره كرد.

پوريا ناظمي، عضو شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران كه همه ساله برنامه‌هاي ويژه‌اي را براي بزرگداشت هفته فضا خصوصا در روز تعطيل پايان اين هفته برگزار مي‌كردند در گفت‌و‌گو با خبرنگار ايسنا درباره برگزاري برنامه‌هاي ويژه بزرگداشت هفته فضا در سال جاري گفت: انجمن نجوم راسا برنامه‌اي براي هفته فضا ندارد و همه ساله سازمان فضايي ايران با دعوت از مراكز و انجمن‌هاي فعال در اين حوزه و نامگذاري ايام اين هفته، برنامه‌هايي را تدارك مي‌ديد كه امسال تاكنون چنين هماهنگي‌اي صورت نگرفته است.

نویسنده : نسترن سهرابی

+ نوشته شده در  سه شنبه 16 مهر1387ساعت 18:31  توسط نسترن سهرابی  | 

آسمان درمهرماه

آسمان مهرماه

        

         


مهرماه سال 1387 هم آغاز شد و آسمان هم به میهمانی صور های پاییزی و زمستانی می رود
در این میان سیارات زحل و مشتری خود نمایی زحل ارباب حلقه ی منظومه ی شمسی درحدود سحر به آسمان سلام می کند و به دیدار رصدگران آسمان شب می رود
و اما مشتری غول منظومه شمسی هم از ابتدای شب تا قبل از نیمه شب برای رصدگران و دوست داران این سیاره زیبا جرم بسیار دیدنی و دیدن آن هم به یادماندی .است
و مریخ با غروب در بین الغروبین و زهره نیز که فرصت کمی برای رصدگران در این ماه می گذارند زیاد توجه رصدگران را نیز جلب نمی کنند
 


بارش های شهابی در مهرماه


رگبارهای شهابی که در مهرماه وجود دارد رگبار شهابی جباری است که نقطه نورباران آن در مرز بین صورت فلکی جبار و جوزا قرار دارد
اما این رگبار زیاد جلب توجه نمی کند و برای رصدگران و عکاسانی که به یک محیط رصد بدون آلودگی نوری و بدون آلودگی هوا هستند می تواند نتیجه داشته باشد
زیرا در ساعت حدود 25 شهاب درساعت است


زمان حداکثر این شهاب باران 29 مهرماه است ولی در هفته های اولین آبان ماه هم می توان این

 شهاب ها را مشاهده کرد


این شهاب ها نور زیادی ندارند ، خاکستر بیشتری نسبت به دیگر شهاب ها به جای می گذارند و سرعت بسیاری
 در حرکت دارند. این شهاب ها نیز مانند رگبار شهابی دلوی نیز از باقی مانده ی دنباله دار هالی در آسمان هستند
نقطه نورباران این رگبارشهابی در حدود ساعت 4:30 بامداد به سوی جنوب آسمان متمایل می شود

ستاره های کلیدی


مثلث تابستانی هنوز درآسمان غربی حضور دارد و به کندی جای خود را به ستارگان پاییزی می دهد و دقیقاً درجنوب

 چهارگوش اسب بالدار و دربلندای آسمان قرار گرفته  است

 شکل ذات الکرسی به خوبی دیده(w ) درحالی که ستاره فم الحوت درافق جنوبی چشمک زنان خودنمایی می کند. بین اسب بالدار و قطب شمال فلکی ، ناحیه دبیلو  می شود. درقسمت شرقی برساووش و ارابه ران درعمق ستاره های راه کاهکشان
فرو رفته اند. درافق شرقی جبار و جوزا درحال برآمدن هستند . ستاره های دب اکبر در افق پایین شمالی قرار گرفته اند، به طوری که

 مشاهده آن ها برای ناظران ساکن در پایین تر از مدار 30 درجه شمالی مقدور نیست

نویسنده :نسترن سهرابی

www.starrysky.ir

+ نوشته شده در  سه شنبه 9 مهر1387ساعت 14:11  توسط نسترن سهرابی  | 

اندیور به سکوی پرتاب منتقل شدآژانس فضايي آمريكا (ناسا) اعلام كرد: شاتل پشتيبان ماموريت هابل

 به سكوي پرتاب خود منتقل شد


اين شاتل فضايي قرار است طي ماموريت تعمير تلسكوپ فضايي هابل

 در صورت بروز موقعيت اضطراري، عمليات نجات و كمك رساني به خدمه را انجام دهد


شاتل روز جمعه به سكوي پرتاب مركز فضايي كندي انتقال يافتشاتل انديوور كه قرار است براي ماموريت ماه نوامبر با هدف ادامه پروژه ساخت ايستگاه فضايي بين‌المللي آماده شود، پيش

از آن در ماموريت ماه آينده آتلانتيس، از .سفينه خواهر خود حمايت خواهد كرد


ماموريت آتلانتيس در اين عمليات، سرويس دهي به تلسكوپ فضايي هابل است


براساس اين گزارش، از آنجا كه مدار هابل بالاتر از مدار ايستگاه فضايي است، آژانس فضايي آمريكا
 (ناسا)

براي كاهش درصد برخي از خطرات احتمالي «انديوور» را وارد ميدان كرده است  .


فاصله هابل تا ايستگاه به قدري زياد است كه اين پت خارجي فضايي نمي‌تواند در شرايط اضطراري به عنوان حامي خدمه آتلانتيس عمل كند


تاريخ پرتاب آتلانتيس براي روز 10 اكتبر مقرر شده، اما ممكن است به دليل تعطيل شدن

 مركز فضايي جانسون در پي وقوع توفان اين كه اين تاريخ جابه جا شود


بسته شدن اين مركز فضايي برنامه‌هاي آماده سازي تجهيزات جديد براي هابل را كه با آتلانتيس حمل خواهند شد، به تاخير انداخت


ناسا پس از انفجار شاتل كلمبيا در سال 2003 براي هر پرواز شاتل يك برنامه نجات در نظر مي‌گيرد
 

+ نوشته شده در  دوشنبه 1 مهر1387ساعت 15:15  توسط نسترن سهرابی  | 

علت نامگذاری 5 صورت فلکی

 

 

آسمان شب ما جایی است برای کشف و دیدار با زیبایی ها

کسی که مشتری آسمان شب می شود و با او دوست دیگر هیچ وقت اورا فراموش نمی کند

آسمان شب فرشی است که با نگین ها و مروارید ها آن را تزیین کردند

صورهای فلکی نقش های روی این فرش هستند که زیبایی ها رادوچندان می کند.

درگذشته نیز مردم بسیاری ازاین طبیعت فراموش شده دیدن می کردند و بسیاری اکتشافات کردند که سیارات یکی از آن اکتشافات است

اما من دراین پست می خواهم علت نام گذاری چندصورت فلکی را برای شما توضیح دهم

 

 

 ۱. امراة المسلسله  Ufile Image Uploader

 

(زن به زنجیر بسته)

 

 (And (Andromeda

علت نامگذاری : در افسانه های یونانی And دختر سفوس و کاسوپیا*بود. کاسوپیا ، ادعاکرد که او و دخترش خدای دریا**(یعنی حوری های دریایی) زیباتر می باشند . و این موجب خشم خدای دریا شد. به همین دلیل سیل مهلکی رابه سرزمین آنها فرستاد . سفوس به پیروی از الهام درونی خود تنها راه فرونشاندن غضب خدای دریا را قربانی کردن دخترش یافت. البته قبل از کشته شدنAnd برساووش*** به صحنه رسیده و باکشتن هیولای دریا**** شاهزاده را نجات داد.


*cepheus پادشاه کشور حبشه و cassiopeia همسر اوبود.
** poseidon
*** perseus پسر زئوس (رئیس خدایان یونانی) بود که به دانایی و پهلوانی معروف است.
**** cetus

۲. برساوش  Ufile Image Uploader

(پهلوانی به نام برساوش)

(per (perseus

علت نامگذاری : برساوش پسر زئوس* بود که به دانایی و پهلوانی معروف است. مهمترین وظیفه ی او نابود کردن مدوسا**بود که با کمک مینوا*** موفق به انجام این کارشد. برساوش درمسیر برگشت ازجنگ سر بریده مدوسا را به هیولای دریا نشان داد و اورا تبدیل به سنگ کرد و بدین ترتیب آندرومدا را نجات داد

*zeus رئیس خدایان یونانی
** medusa عجوزه ای بود که به جای موی سرش ، مارهای سمی قرار داشتند و هرکس هرکس به اونگاه می کردبه سنگ تبدیل می شد
*** minerva خدای خرد ، دانش و آموزش

۳.القوس   Ufile Image Uploader

(کماندار)

(sgr (sagittarius

علت نامگذاری : یکی از دوازده صورت فلکی منطقه البروج می باشد که شکل آن شبیه قنطورس* است.sgr به گونه ای درآسمان قرار گرفته است که جهت تیرآن به سمت قلب صورت فلکی عقرب** است.

*centaurus حیوان افسانه ای اسن با بالاتنه ی انسان و پایین تنه ی اسب
** scorpius

۴.السرطان    Ufile Image Uploader

(خرچنگ)

(cnc (cancer

علت نامگذاری : یکی از دوازده صورت فلکی منطقه البروج می باشد. زمانی که هرکول* مشغول جنگیدن باهیولای دریا** بود هرا*** که هرکول را دوست نداشت cnc را برای پرت کردن حواس او به سویش فرستاد.cnc انگشت پای پهلوان راچنگ زد اما ناموفق درماموریت خود ، با فشارپای هرکول کشته شد. هرا نیز به یادبود این سخت پوست کوچک جایگاه ابدی را درآسمان برای او درنظر گرفت.

* Hercules
**Hydra
*** Hera همسر زئوس است که به حسادتش معروف است.

۵.ذات الکرسی    Ufile Image Uploader

(ملکه حبشه)

(cas (cassiopia

علت نامگذاری : cas همسر سفوس* و مادر آندرومدا ** بود . کاسوپیا ادعا کرد که او و دخترش از دختران خدای دریا (یعنی ماهی های دریایی) زیباتر می باشند و این موجب خشم خدای دریا شد و به همین دلیل او رابه صندلیش زنجیر کرد تا درچرخش ظاهری آسمان ، تا ابد به دور ستاره قطبی بچرخد*cepheus پادشاه حبشه بود
** andromeda دختر سفوس و کاسوپیا بود که به زن زنجیر شده معروف است.

نویسنده : نسترن سهرابی

منبع : کتاب صورت های فلکی 

آسمانتان پرستاره

+ نوشته شده در  دوشنبه 25 شهریور1387ساعت 14:51  توسط نسترن سهرابی  | 

مثلثی از مقارنه در نیمه شهریورماه

 


 

اواسط شهريورماه کمي پس از غروب خورشيد در افق غربي هياهويي برپا است. در اين بخش از آسمان زيباي شب سه سياره شامگاهي در کنار يکديگر منظره‌اي بسيار زيبا را پديد خواهند آورد.

 اين شب‌ها اگر 30 تا 45 دقيقه پس از غروب خورشيد نگاهي به افق غربي بي‌ندازيد مي توانيد سه جسم تقريباً نوراني را در اين بخش از آسمان مشاهده کنيد. سياره هاي زهره، مريخ، عطارد يه جرم آسماني در اين منطقه هستند که اين روزها در نزديکترين فاصله زاويه‌اي از يکديگر قرار دارند. پس از غروب خورشيد نوراني ترين جسم آسماني در اين منطقه سياره زهره از قدر منفي 3.9 است که رصد آن به آساني امکان پذير است.

اگر با چشمان تيزبين خود کمي به سمت چپ اين سياره حرکت کنيد در فاصله زاويه اي تقريبي 3 درجه اي آن مي توانيد، سياره تيز پا عطارد را از قدر صفر مشاهده کنيد که در حال نزديک‌شدن به بيشترين کشيدگي خود از خورشيد است.

به نوشته نجوم، اين سياره در روز پنجشنبه 21 شهريور ماه به بيشترين کشيدگي شرقي که برابر با 26 درجه و 52 دقيقه است خواهد رسيد و پس از اين روز شروع به نزديک شدن به خورشيد خواهد نمود.

سياره ديگر در اين جمع مريخ است که در 3.5 درجه‌اي بالاي سياره زهره و 2.7 درجه‌اي بالاي سياره عطارد قرار دارد.

اين سياره‌ها شکل مثلث را تشکيل خواهند داد. پس فرصت را از دست ندهيد.

(با کلیک راست برروی عکس اگربازنشد گزینه ی show pictureعکس را ببینید)

سياره مريخ نيز در حال نزديک شدن به خورشيد (از ديد ناظر زميني) و نقل مكان به آسمان صبحگاهي است و تا اواخر شهريور فرصت ديدار آن را خواهيد داشت و پس از آن مي‌بايست 35 روز ديگر منتظر بمانيد تا از افق صبحگاهي طلوع کند.

منبع: ایسنا و ماهنامه نجوم

+ نوشته شده در  دوشنبه 18 شهریور1387ساعت 20:35  توسط نسترن سهرابی  | 

نقشه ی کلی آسمان درمیان تشعشعات گاما بوسیله ی گلست دردست دانشمندان


 

تلسكوپ فضايي عظيم و جديد پرتوگاما آژانس فضايي آمريكا (ناسا) با نام اختصاري «GLAST» نخستين نقشه كلي آسمان در ميان تشعشعات گاما را در اختيار دانشمندان قرار داد.

 

 

 دانشمندان انتظار دارند كه اين تلسكوپ تعداد زيادي از تپ اخترها را در كهكشان ما كشف كند، فرايندها و پديده‌هاي قدرتمند سياه چاله‌هاي ابر عظيم در فواصل نزديك و در هسته هزاران كهكشان فعال را شناسايي كند و امكان تحقيق بر روي نشانه‌هاي قوانين فيزيكي جديد را فراهم كند.

اين تصوير كلي از آسمان كه نشان دهنده گاز درخشان كهكشان راه شيري، پت اخترهاي چشمك زن و يك كهكشان در فاصله ميلياردها سال نوري است، تنها با استفاده از 95 ساعت رصد تهيه شد در حالي كه در ماموريت هاي گذشته چندين سال طول مي كشيد تا چنين تصويري تهيه شود.

انجام اين ماموريت ناسا با همكاري بسياري در شركاي تحقيقاتي آمريكايي و کشورهای مانند آلمان ، فرانسه ، ایتالیا ، ژاپن و سوئد انجام می شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه 10 شهریور1387ساعت 11:24  توسط نسترن سهرابی  | 

دومین رقابت رصدی صوفی درآخر این هفته

دومين رقابت صوفي با پيام‌هايي از سوي انوشه انصاري نخستين بانوي فضاگرد جهان، مايک سيمونز، رييس انجمن منجمان بدون مرز و دکتر قنبري، رييس انجمن نجوم ايران پايان هفته جاري در سيستان و بلوچستان خواهد شد.

پوريا ناظمي، دبير دومين رقابت صوفي با اعلام اين مطلب  گفت: اين رقابت رصدي با حمايت و همکاري استانداري سيستان و بلوچستان و سازمان ها و نهادهاي دولتي و آموزشي اين استان از جمله سازمان آموزش و پرورش، سازمان ملي جوانان، دانشگاه سيستان و بلوچستان و با پيگيري جمعيت منجمان مهبانگ از سوي شاخه آماتوري در پايان هفته جاري در سيستان و بلوچستان برگزار خواهد شد.

وي خاطرنشان كرد: در همين حال و در اولين گام به سوي برگزاري اين رقابت به شکل فراملي، امسال تعدادي از منجمان آماتور از انجمن نجوم کردستان عراق در اين رقابت حضور مي يابند

ناظمي تصريح كرد: در همين حال به ابتکار جمعيت منجمان مهبانگ در اين برنامه از زحمات دکتر خواجه پور که نقش ارزنده‌اي در ترويج نجوم و رشد نجوم آماتوري در کشور مان ايفا کرده اند تقدير به عمل خواهد آمد. دکتر خواجه پور مترجم کتاب نجوم به زبان ساده در ايران است که بسياري از منجمان آماتور امروز ايران کار علمي خود را با مطالعه اين کتاب اغازکرده اند و اين کتاب هنوز هم پس از سالها در رده پر فروش ترين و معتبر ترين راهنماهاي منجمان آماتور ايراني به شمار مي رود.

وي خاطرنشان كرد: از اين پس اين رقابت هر سال با گرامي داشت مقام علمي يکي از اخترشناسان يا دانشمنداني که نقشي مثبت در رشد نجوم آماتوري و ترويج علم داشته اند برگزار خواهد شد

دومين دوره رقابت رصدي صوفي که با هدف تکريم و بزرگداشت مقام علمي عبدالرحمن صوفي رازي طراحي شده است، در روزهاي هفتم و هشتم شهريور ماه سال جاري در استان سيستان و بلوچستان برگزار مي‌شود.

تمام رصدگران ايراني و غير ايراني که با صورت هاي فلکي و اجرام شناخته شده ژرف آسمان آشنا باشند و به کمک اطلس‌هاي آسمان با يک تلسکوپ يا دوربين دوچشمي، علاوه بر رصد ماه و خورشيد و سيارات به رصد اجرام اعماق آسمان مي‌پردازند و سابقه رصد تعدادي از اجرام فهرست معروف مسيه را در کوله بار تجارب رصدي خود داشته باشند، شرط اوليه براي حضور در دومين رقابت صوفي را دارند.

+ نوشته شده در  شنبه 2 شهریور1387ساعت 14:39  توسط نسترن سهرابی  | 

عبدالرحمن صوفی رازی کیست

 

   عبدالرحمن صوفی رازی کیست؟

این مطلبی بود که یکی از بازدیدکنندگان محترم درخواست کرده بودن که در وب قرار بگیرد

رشته علمی : ستاره شناسی و ریاضیات

عبدالرحمن صوفی رازی در۱۴ محرم سال ۲۹۱ هجری قمری در شهر ری متولد شد و در ۴۴ سالگی به سال ۳۵۵ هجری قمری جهت تحقیق درستاره شناسی به دینور رفت دو سال بعد برای تکمیل اطلاعات خود دراصفهان اقامت گزید . در دوران حکومت عضدالله دیلمی در فارس به سمت استادی ریاضی و نجوم انتخاب شد . درنیمه ی اول قرن چهارم در کاخ پادشاهان آل بویه رصدخانه ای موجود بود و صوفی درهمان جا مشغول مطالعات نجومی خودگشت . اوبا دانشمندان بزرگی دانشمندان بزرگی چون ابوسهل کوهی ،  کوهی ، صاغانی و ابوالوفا بوزجانی مشغول تحقیق بود.

صوفی درحدود ۶۱ سالگی به سال ۳۵۳ هجری قمری یکی از مهمترین کتاب های نجومی خود به نام "صورالکواکب" را تالیف کرد.

دانشمندان اروپایی نام این دانشمند بزرگ مسلمان را بر ۹ نقطه ی ماه نام گذاری کردن نام این دانشمند بزرگ به نام Azof درمدار ۲۲ درجه ی جنوبی و نصف النهار ۱۳ درجه ی کره ی ماه به ثبت رسیده است.

چند اکتشاف او عبارتند از :

۱. عبدالرحمن موفق شد درمجموع ۱۰۳۷ ستاره را با دقت رصد کند و محاسبه کرده و مشخصات دقیق آنها را به درجه و دقیقه و ثانیه معلوم کند.

۲. تهیه جدول برای صورفلکی همراه باذکر نام و مشخصات هریک ازآنها و مهمتر ازهمه جدولی رابرای میزان نورانیت ستارگان تهیه کرد.

۳. محاسبه ی تغییر رنگ ستارگان و ازجمله ستاره ی "الغول" سپس محاسبه ی زمان طولانی "سحابی های متغییر" و تحقیق کامل درسحابی " امراة المسلسله" یا آندرومدا

 

 منبع: کتاب دانشمندان بزرگ جهان

+ نوشته شده در  شنبه 26 مرداد1387ساعت 17:22  توسط نسترن سهرابی  | 

مهلت ثبت نام در رقابت صوفی

مهلت ثبت نام در رقابت صوفی تا 24 مرداد تمدید شد


کمیته ملی برگزاری این رقابت به همه ی شرکت کنندگان اعلام کرد که فقط تا 24 مرداد ماه

 فرصت ثبت نام را دارند


رقابت صوفی شبی است به یاد ماندنی که رصدگران و دوستداران زیبایی های آسمان شب که کمی ماهرتر از بقیه هستند به دور هم جمع می شوند تا زیبایی های آسمان ، طبیعت فراموش شده را دوباره به یاد بیارند


رقابت صوفی با هدف تکریم و بزرگداشت مقام علمی عبدالرحمن صوفی رازی طراحی شده است که امسال دومین رقابت در سیستان بلوچستان و در شهریور ماه برگزار می شود
تمامی رصدگران ایرانی و غیر ایرانی در قالب 90 گروه که تعداد آن ها به 300 نفر رصدگر می رسد بایکدیگر رقابت می کنند


رصدگران در دوره های تلسکوپ و دوربین دوچشمی به صورت جدا گانه با یکدیگر رقابت می کنند
 علاقه مندان به ثبت نام در این رقابت می توانند به وبسایت شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران www.asiac.ir   مراجعه کنند

منبع : وبسایت شاخه اماتوری انجمن نجوم ایران

+ نوشته شده در  شنبه 19 مرداد1387ساعت 18:34  توسط نسترن سهرابی  | 

راه اندازی سیستم GPS در ماه

 

   راه اندازی سیستم   GPS در ماه 


 تیم تحقیقاتی NASA و تعدادی از محققان دانشگاه اوهایو برای طراحی این سیستم با بودجه ای در حدود 2.1 میلیون دلار کار خود   را آغاز کردند 
 این سیستم شبیه سیستم ردیاب جی پی اس است که بر روی ماه نصب می شود و این سیستم ردیاب برای فضانوردانی که بر ماه فرود می آیند بسیار مفید و کارامد است
.
 
وقتي ناسا به ماه بازگردد كه بر اساس محاسبات آژانس فضايي اين هدف براي سال ‌٢٠٢٠ مشخص شده است، فضانوردان قادر نخواهند بود كه از يك سيستم ردياب جهاني جی پی اس براي پيدا كردن موقعيتشان نسبت به محيط اطراف استفاده كنند چرا كه كره ماه داراي ماهواره‌هايي براي ارسال سيگنال‌هاي جی پی اس نيست؛ لذا سيستم جديد براي كره ماه بر اساس سيگنال‌هايي از مجموعه‌اي از حسگرها شامل دستگاه‌هاي هدايت راديويي قمري، دوربين‌هاي استريو و حسگرهاي تصويربردار مداري فعاليت خواهد كرد


پژوهشگران در آمريكا تاكنون درباره رديابي از اكتشافات سياره سرخ چيزهاي زيادي آموخته‌اند.

با توجه به اين مزايا، فن‌آوري جديد متشكل از حسگرها، سيستمهاي ردياب، دوربين‌ها، پردازشگرهاي رايانه‌يي و پردازشگرهاي تصويري، سفر آينده به ماه را براي فضانوردان آسانتر خواهد كرد.
پژوهشگران كل اين سيستم را سيستم اطلاعاتي و جهت ياب فضايي اخترشناسان( قمري )يا«LASOIS»
 نامگذاري كرده‌اند.

+ نوشته شده در  یکشنبه 6 مرداد1387ساعت 11:22  توسط نسترن سهرابی  | 

کدام یک درخشانترین است؟مدعي عنوان درخشان‌ترين ستاره در کهکشان راه ‌شيري در انبوهي از غبار در هسته کهکشان کشف شد


به تازگي يک حباب ستاره‌يي درخشان به‌نام «ستاره‌ سحابي پيوني» به وسيله‌ي تلسکوپ فضايي «اسپيتزر» و ساير تلسکوپ‌هاي زميني کشف شده ‌است که نوري معادل 2/3 ميليون برابر نور خورشيد از خود ساطع مي‌کند

عنوان درخشانترین ستاره متعلق به ستاره «اتا کارینا» است که توان تابشی آن 4/7 میلیون برابر خورشید است
اما به اعتقاد منجمان بسیار مشکل است که بخواهیم یک مقدار عددی دقیق از روشنایی یا درخشندگی را به چنین ستاره ای نسبت دهیم.به گفته‌ «ليديا اسکينووا» - محقق اصلي اين پژوهش - ستاره‌ تازه کشف شده که در قلب کهکشان راه شيري واقع شده، واقعا افسون کننده‌ و دلرباست و به نظر مي‌رسد، اين ستاره دومين ستاره درخشان شناخته شده در کهکشان ما باشد

دانشمندان قبلا نيز اطلاعاتي در مورد ستاره‌ي سحابي پيوني داشتند اما به دليل مخفي بودن آن در توده‌ا‌ي از غبار در هسته کهکشان، درخشندگي فوق‌العاده زياد اين ستاره تاکنون آشکار نشده بود

چشمان مادون قرمز اسپيتزر با قابليت نفوذ در غبار مي‌توانند مستقيما به قلب کهکشان راه‌شيري و به درون نواحي که با نور مرئي قابل مشاهده نيستد نگاه کنند. علاوه بر اسپيتزر، داده‌هاي مادون‌ قرمز تلسکوپ رصدخانه اروپاي جنوبي واقع در شيلي نيز نقش عمده‌اي در محاسبه ميزان درخشندگي اين ستاره داشت. درخشان‌ترين ستارگان، اغلب بزرگ‌ترين ستارگان نيز به شمار مي‌روند

اختر‌شناسان تخمين مي‌زنند که اين ستاره زندگي خود را با جرم بسيار زيادي در حدود 150 تا 200 برابر جرم خورشيد آغاز کرده باشد

چنين ستارگان پرجرمي بسيار نادر بوده و باعث تحير و سردرگمي منجمين مي‌شوند؛ زيرا با محدوديت‌ها و شرايط اوليه‌اي که براي تشکيل يک ستاره لازم است همخواني ندارند. نظريه‌هاي فعلي پيش‌بيني مي‌کنند چنانچه ستاره‌اي زندگي خود را با جرم بسيار زيادي آغاز کند نمي‌تواند خود را در همان وضعيت ثابت نگه دارد و بايستي به دو يا چند ستاره ديگر تجزيه شود. با اين حال ستاره تازه کشف شده نه تنها بسيار سنگين است، که ابعاد گسترده‌اي نيز دارد

به نوشته نجوم، اين ستاره غول‌پيکر آبي از نوع ستارگان ولف-رايت (Wolf-Rayet Star) است که قطري بيش از 100 برابر قطر خورشيد دارد؛ يعني چنان‌چه آن را جايگزين خورشيد در منظومه‌ شمسي کنيم، تا نزديکي مدار عطارد پيش خواهد آمد

ستارگان ولف-رايت، دسته‌اي از ستارگان هستند که دماي سطحي‌ آنها بين 20 تا 50 هزار درجه کلوين بوده و به خاطر قرار گرفتن در ابرهاي وسيعي از گاز در طيف آنها خطوط طيف گسيلي مشاهده مي‌شود

چنيني ستارگاني گاهي در مرکز سحابي‌هاي سياره‌يي که هنوز در حال شکل‌گيري هستند يافت مي‌شوند.+ نوشته شده در  چهارشنبه 2 مرداد1387ساعت 20:2  توسط نسترن سهرابی  | 

وضعیت ستارگان و سیارات در مرداد ماه

 

وضعیت سیارات و ستارگان در مردادماه 1387   

وضع سیارات در مردادماه امسال

   شما رصدگران عزیز و علاقه مندان به زیبایی های آسمان زیبای شب میتوانید اول هرماه با مراجعه به قسمت آسمان از این وبسایت درجریان وضعیت سیارات وستارگان بارش های شهابی گرفتگی ها و اختفا های هر ماه مطلع شوید

            قابل توجه دوستداران سیاره ی زهره نگین درخشان منظومه شمسی در مرداد ماه امسال این سیاره قبل از تاریکی هوا غروب می کند

  و برای سیاره سرخ منظومه شمسی هم دیگر جایی در آسمان شب نیست و این سیاره هم با غروب خورشید غروب می کند 

  حتی زحل هم در مهمانی آسمانی ها شرکت نمی کند و با غروب آفتاب غروب می کند

  و بالاخره غول منظومه شمسی در این ماه از ابتدای شب تا قبل از سحر برای شما دوستداران زیبایی های آسمان شب در آسمان می درخشد

وضیت ستارگان کلیدی در مرداد ماه

با تاریک شدن هوا درشب های مرداد ، مثلث تابستانی شامل نسرواقع ، دنب و نسر طایر در افق بالای سرما

خودنمایی می کنند. ستاره ی سرخگون سماک رامح کم کم به پایین افق غربی

فرو می رود ، ستاره های اصلی دب اکبر در افق پایین سمت شمال غربی قرار می گیرند. اما

هنوز ستاره ی قلب العقرب در جبهه جنوب غربی برای ناظران زیر عرض جغرافیایی 50 درجه تلالو دارد درحالی که

درمنظقه جنوب شرقی ستاره تنهای فم الحوت کم کم در  بالای افق ودر مکانی خالی و خلوت ظاهر می شود.

درسمت شرق چهارگوش اسب بالدار و به دنبال آن ستاره های زن به زنجیر بسته (آندرومدا) طلوع می کنند.عیوق

در افق بالای شمالی برای ناظران مستقر در شمال عرض 40 درجه قابل مشاهده است

 

آسمانتان صاف و  پرستاره

+ نوشته شده در  شنبه 29 تیر1387ساعت 20:47  توسط نسترن سهرابی  | 

چین سفینه ای به ماه میفرستد

 

 

 

     چین و سفینه ای که به ماه میفرستد

 

  سازمان فضایی چین طی گفت و گویی که با مرکز خبری بی بی سی انجام داد


گفته است که تا سال 2020 قصد دارد پرچم چین را بر روی ماه بر افراشته کند


مقامات سازمان فضایی چین گفته اند که به دلیل وجود نداشتن برنامه ی مشخص


پرتاب این سفینه سرنشین دار بر کره ی ماه ممکن است که پرتاب این سفینه به تعویق


بیفتد


 

مایکل گرفین رئیس سازمان فضایی آمریکا (NASA) نیز ضمن آرزوی موفقیت برای چینی

ها در عرصه ی فضا اعلام کرده است


که با پیشرفت کشورهای دنیا و وارد شدن آن ها به عرصه فضا


موقعیت این سازمان به خطر می افتد


در5 سال گذشته چین دو سفینه با سرنشین به فضا پرتاب کرده است

 

 

+ نوشته شده در  جمعه 28 تیر1387ساعت 13:13  توسط نسترن سهرابی  |